Mingle Forum - en to tr translation catalogue (289 entries)

en: About
tr: Hakkında

en: About Mingle Forum
tr: Mingle Forum Hakkında

en: Action
tr: İşlem

en: Activate
tr: Aktive Et

en: Add Hex Color
tr: Hex Renk Ekle

en: Add forum
tr: Forum Ekle

en: Add forum to
tr: Forumu ekle

en: Add members
tr: Üye ekle

en: Add moderator
tr: Moderatör Ekle

en: Add this topic to your email notifications?
tr: Bu başlığı email bildirilerine ekle?

en: Add users
tr: Kullanıcı ekle

en: Administrator
tr: Admin

en: Allow others to view my profile?
tr: Başkaları profilini görsün mü?

en: An error occured
tr: Bir hata oluştu

en: Author
tr: Yazan

en: Author:
tr: Yazar:

en: Between
tr: arasında

en: Big Grin
tr: Büyük Gülücük

en: Biographical Info:
tr: Biyografi:

en: Bold
tr: Koyu

en: By user:
tr: Kullanıcı tarafından:

en: Category
tr: Kategori

en: Category added successfully
tr: Kategori başarıyla eklendi

en: Cheating, are we?
tr: Hile ha?

en: Check
tr: kontrol Et

en: Check all
tr: Hepsini kontrol et

en: Click to choose Forum(s) to  search
tr: Aramak için forum seçin

en: Close
tr: Kapat

en: Closed topic
tr: Kapalı Konu

en: Code
tr: Kod

en: Confused
tr: Şaşkın

en: Cool
tr: Serinkanlı

en: Current Version:
tr: Şu an ki Versiyon:

en: Currently moderating
tr: Moderatörler

en: DETAILS:
tr: DETAYLAR:

en: Database server:
tr: Veritabanı Sunucusu:

en: Date format:
tr: Tarih Formatı:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Default date:
tr: Varsayılan Tarih:

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Topic
tr: Konu Sil

en: Description
tr: Açıklama

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Post
tr: Yazıyı Düzenle

en: Edit Profile
tr: Profil Düzenle

en: Edit User Group
tr: Kullanıcı Grubu Düzenle

en: Edit category
tr: Kategoriyi düzenle

en: Edit forum
tr: Forum düzenle

en: Edit forum options
tr: Forum seçeneklerini düzenle

en: Edit your forum options
tr: Forum seçeneklerini düzenle

en: Eek!
tr: Oy

en: Email
tr: E-mail

en: Embed YouTube Video
tr: YouTube Video Göm

en: Error
tr: Hata

en: Errors:
tr: Hatalar:

en: Forum Feed
tr: Forum Beslemeleri

en: Forum Home
tr: Forum Ana Sayfa

en: Forum Topic:
tr: Forum Konusu:

en: Forum Topics
tr: Forum Konuları

en: Forum added successfully
tr: Forum başarıyla eklendi

en: Forum updated successfully
tr: Forum başarıyla güncellendi

en: Forums Latest Activity
tr: Son Forum Aktiviteleri

en: Forums RSS
tr: Forum-RSS

en: Forums deleted:
tr: Silinen Forumlar:

en: GD Library is not installed
tr: GD Library yüklü değil

en: Get More Skins
tr: Daha fazla tema bul

en: Global Moderator added successfully
tr: Global moderatör başarıyla eklendi

en: Global moderator: (User can moderate all forums)
tr: Global moderatör: (Her Forumu Yönetebilir)

en: Group updated successfully
tr: Grup başarıyla güncellendi

en: Groups deleted:
tr: Silinen Gruplar

en: Guest
tr: Misafir

en: Hot topic
tr: Sıcak Konu

en: How many items would you like to display?
tr: Kaç tane gösterilsin?

en: IMPORTANT: As of version 1.0.03 the skins directory has been moved to /wp-content/mingle-forum-skins/
tr: ÖNEMLİ: 1.0.03 versiyonuyla birlikte tema dizini /wp-content/mingle-forum-skins/ dizinine taşındı

en: If you have 'Registration required to post' above enabled, leave this off
tr: Eğer 'Yazmak için kayıtlı olmak gerekli' aktifse bunu boş bırakın

en: Image
tr: Resim

en: In Use
tr: Kullanımda

en: Inbox
tr: Gelen kutusu

en: Info Center
tr: Bilgi Merkezi

en: Installed version:
tr: Yüklü Sürüm:

en: Italic
tr: Italik

en: Jabber/google Talk:
tr: Jabber/Google Talk:

en: Last post
tr: Son mesaj

en: Latest Member:
tr: Son Üye:

en: Latest Post by
tr: Son mesaj:

en: Link
tr: Bağlantı

en: List
tr: Liste

en: List item
tr: Listele

en: Log out
tr: Çıkış

en: Mad
tr: Çılgın

en: Member successfully removed.
tr: Üye başarıyla kaldırıldı.

en: Members
tr: Üyeler

en: Members of the checked User Groups have access to the forums in this category:
tr: Seçili Kullanıcı Grubu Kullanıcıları bu kategoriye erişebilir:

en: Message Age:
tr: Mesaj Yaşı:

en: Message:
tr: Mesaj:

en: Mingle Forum >> Categories and Forums
tr: Mingle Forum >> Kategoriler ve Forumlar

en: Mingle Forum >> General Options
tr: Mingle Forum >> Genel Ayarlar

en: Mingle Forum >> Manage Moderators
tr: Mingle Forum >> Moderatörleri Yönet

en: Mingle Forum >> Manage User Groups
tr: Mingle Forum >>Kullanıcı Gruplarını Yönet

en: Mingle Forum >> Skin options
tr: Mingle Forum >> Tema özellikleri

en: Mingle Forum Skins:
tr: Mingle Forum Temaları:

en: Mingle Forum has one simple mission; to 'KEEP IT SIMPLE!' It was taken over from WP Forum and has been improved upon GREATLY. It now fully supports integration with or without the Mingle plugin (by Blair Williams). Also I want to give a big thanks to Eric Hamby for his previous work on the forum script.
tr: Mingle Forum tek bir amaca bağlıdır; 'BASİT TUT!' WP Forum üzerinden devam ettirilip ÇOKÇA geliştirildi. Şu an Mingle eklentisiyle ya da Mingle eklentisi olmadan tamamen entegre durumdadır(Blair Williams sağolsun). Ayrıca Eric Hamby'e önceki forum çalışmalarından dolayı büyük teşekkürlerimi sunarım.

en: Mingle Forum version:
tr: Mingle Forum versiyonu:

en: Moderator
tr: Moderatör

en: Moderator NOT removed.
tr: Moderatör KALDIRILMADI.

en: Moderator added successfully
tr: Moderatör başarıyla eklendi

en: Moderator successfully removed.
tr: Moderatör başarıyla eklendi.

en: Moderator successfully saved.
tr: Moderatör başarıyla kaydedildi.

en: Moderators
tr: Moderatörler

en: Moderators:
tr: Moderatorler:

en: Modify
tr: Düzenle

en: Move Topic
tr: Konu Taşı

en: My Profile
tr: Profilim

en: My profile
tr: Profilim

en: Name
tr: İsim

en: Name:
tr: İsim:

en: Neutral
tr: Nötr

en: New Topic
tr: Yeni Konu

en: New Topics since last visit
tr: Son girişten bu yana yeni konular

en: New User's Title:
tr: Yeni Kullanıcı Başlığı:

en: New posts
tr: Yeni yazılar

en: New posts since last visit
tr: Son ziyaretinizden bu yana yeni konular

en: New topics since your last visit
tr: Son ziyaretinizden bu yana konular

en: No members in this group
tr: Bu grupta üye yok

en: No moderators yet
tr: Moderatör YOK

en: No new posts
tr: Yeni yazı yok

en: No such user
tr: Kullanıcı bulunamadı

en: No such user:
tr: Böyle bir kullanıcı yok:

en: No topics yet
tr: Yeni başlık yok

en: Normal topic
tr: Normal Konu

en: Number of posts for Hot Topic:
tr: Sıcak Konu Yazı Sayısı:

en: Number of posts for Very Hot Topic:
tr: Çok Sıcak Konu Yazı Sayısı:

en: Number of posts:
tr: Yazı Sayısı:

en: Number of threads:
tr: Mesaj Sayısı:

en: Number of users:
tr: Kullanıcı Sayısı:

en: Option Input
tr: Ayar değeri

en: Option Name
tr: Ayar Adı

en: Options successfully saved.
tr: Seçenekler Başarıyla Kaydedildi.

en: Page loaded in:
tr: Sayfa yükleme süresi:

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Password:
tr: Şifre:

en: Plugin Page:
tr: Eklenti Sayfası:

en: Position:
tr: Yer:

en: Post
tr: Yazı

en: Post Reply
tr: Konu Cevapla

en: Post deleted
tr: Yazı silindi

en: Post new Topic
tr: Yeni Konu Yaz

en: Posted
tr: Yazılı

en: Posts deleted:
tr: Silinen Yazılar:

en: Posts in
tr: Konusu

en: Posts per page:
tr: Sayfa başına yazı sayısı:

en: Posts:
tr: Yazılar:

en: Posts:
tr: Yazılar:

en: Profile
tr: Profil

en: Profile Info
tr: Profil Bilgisi

en: Quote
tr: Alıntıla

en: Quote from
tr: Alıntıla

en: RSS-Feed
tr: RSS-beslemeleri

en: Razz
tr: Dil Çıkar

en: Re-open
tr: Tekrar Aç

en: Registered:
tr: Kayıtlı:

en: Registration required to post:
tr: Yazmak için kayıt gerekli:

en: Relevance
tr: Sıralama

en: Remember Me
tr: Hatırla

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove this topic from your email notifications?
tr: Bu başlığı email bildirilerinden kaldır?

en: Replies
tr: Cevaplar

en: Reply
tr: Cevapla

en: Reply Content:
tr: Cevap İçeriği:

en: Requires
tr: Gerekli

en: Sad
tr: Üzgün

en: Save Post
tr: Yazıyı Kaydet

en: Save User Group
tr: Kullanıcı Grubu Kaydet

en: Save forum
tr: Forumu Kaydet

en: Save group
tr: Grup Kaydet

en: Save options
tr: Ayarları kaydet

en: Save user group
tr: Kullanıcı Grubu Seç

en: Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü

en: Search
tr: Ara

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Search for:
tr: Ara:

en: Search forums
tr: Forumları Ara

en: Security Code:
tr: Güvenlik Kodu:

en: Security code does not mach
tr: Güvenlik kodu uyuşmuyor

en: Select User group
tr: Kullanıcı Grubu Seç

en: Select user
tr: Kullanıcı Seç

en: Send Message
tr: Mesaj Gönder

en: Show Avatars in the forum:
tr: Forumda Avatar Göster:

en: Show Forum Login Form:
tr: Forum Giriş Formu Göster:

en: Show new topics since your last visit
tr: Son ziyaretinizden bu yana yeni konuları göster

en: Show/Hide Header
tr: Üst Kısım Göster/Gizle

en: Skin successfully activated.
tr: Tema başarıyla etkinleştirildi.

en: Skins
tr: Temalar

en: Smile
tr: Gülücük

en: Sorry, but you don't have access to this forum
tr: Üzgünüz ama forumu okumaya yetkili değilsiniz.

en: Sorry. you don't have permission to post.
tr: Üzgünüz. Yazma hakkınız yok.

en: Start Search
tr: Arama Yap

en: Started by
tr: Başlatan:

en: Statistic
tr: İstatistik

en: Status
tr: Durum

en: Sticky
tr: Yapışkan

en: Sticky Topics
tr: Yapışkan Konular

en: Strikethrough
tr: Üstü Çizili

en: Subject
tr: Konu

en: Subject:
tr: Konu:

en: Submit
tr: Gönder

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Summary
tr: Özet

en: Support Forum:
tr: Destek Forumları:

en: Surprised
tr: Şaşırmış

en: TOPIC CLOSED
tr: KONU KAPALI

en: There are no User Groups
tr: Kullanıcı Grubu YOK

en: Threads deleted:
tr: Silinen Mesajlar:

en: Threads per page:
tr: Sayfa başına mesaj sayısı:

en: Title to display in the sidebar:
tr: Yan menüde gösterilecek başlık:

en: Topic
tr: Konu

en: Topic Title
tr: Konu Başlığı

en: Topic:
tr: Konu:

en: Topics Made by
tr: Konuları yapan

en: Topics:
tr: Başlıklar:

en: Total database size:
tr: Veritabanı Boyutu:

en: Underline
tr: Altı Çizili

en: Undo Sticky
tr: Yapışkan kaldır

en: Update
tr: Güncelle

en: Use Captcha for unregistered users:
tr: Misafirler için Captcha kullan:

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Group successfully added.
tr: Kullanıcı grubu başarıyla eklendi.

en: User Group updated successfully
tr: Kullanıcı Grubu başarıyla güncellendi

en: User Group(s) successfully deleted.
tr: Kullanıcı grupları başarıyla silindi.

en: User Groups
tr: Kullanıcı Grupları

en: User Groups:
tr: Kullanıcı Grupları:

en: User Level 1 Count:
tr: Seviye 1 Kullanıcı Sayısı:

en: User Level 1 Title:
tr: Seviye 1 Kullanıcı Başlığı:

en: User Level 2 Count:
tr: Seviye 2 Kullanıcı Sayısı:

en: User Level 2 Title:
tr: Seviye 2 Kullanıcı Başlığı:

en: User Level 3 Count:
tr: Seviye 3 Kullanıcı Sayısı:

en: User Level 3 Title:
tr: Seviye 3 Kullanıcı Başlığı:

en: Username Display:
tr: Kullanıcı Adı Gösterimi:

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Users added:
tr: Eklenen Kullanıcılar:

en: Value
tr: Değer

en: Version
tr: Versiyon

en: Version:
tr: Versiyon:

en: Very Hot topic
tr: Çok Sıcak Konu

en: View Topic Here:
tr: Başlığı burada görüntüle:

en: View profile
tr: Profili Görüntüle

en: Views
tr: Görüntüle

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warnings:
tr: Uyarılar:

en: Website:
tr: Web Site:

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Welcome Guest, please login or
tr: Hoşgeldin Ziyaretçi, lütfen giriş yap ya da

en: Welcome Guest, posting in this forum requires
tr: Hoşgeldin Ziyaretçi, foruma yazabilmek için

en: Why did you change it?
tr: Neden değiştirdin ki?

en: Wink
tr: Göz Kırp

en: You are logged in as:
tr: Giriş yaptınız:

en: You have choosen a forum name that already exists in this group, please specify another
tr: Var olan bir forum adı seçtiniz, lütfen başka bir ad seçiniz

en: You have choosen a name that already exists in the database, please specify another
tr: Varolan bir kullanıcı adı seçtiniz. Lütfen başkasını seçiniz

en: You have email notifications for these topics:
tr: Bu konularda email bildirilerin var:

en: You haven't specified any user to add:
tr: Ekleyecek kullanıcı seçmediniz:

en: You must choose a user group
tr: Kullanıcı grubu seçmelisiniz

en: You must enter a message
tr: Mesaj girmelisiniz

en: You must enter a name
tr: İsim girmelisiniz

en: You must enter a subject
tr: Konu girmelisiniz

en: You must select a category
tr: Kategori seçmelisiniz

en: You must select a user
tr: Kullanıcı seçmelisiniz

en: You must specify a forum name
tr: Forum adı belirtmelisiniz

en: You must specify a group name
tr: Grup adı belirtmelisiniz

en: You must specify a name for the User Group
tr: Kullanıcı Grubu için isim belirtmelisiniz

en: You must specify a user group name.
tr: Grup adı belirtmelisiniz.

en: Your last visit was:
tr: Son ziyaretiniz:

en: add new
tr: yeni ekle

en: added successfully
tr: başarıyla eklendi

en: and
tr: ve

en: by
tr: tarafından

en: by:
tr: tarafından:

en: created the forum topic:
tr:  forum konusu oluşturdu:

en: days
tr: gün

en: default
tr: varsayılan

en: for date formatting.
tr: tarih formatı için.

en: in
tr: içinde

en: is already in this group
tr: zaten bu grupta

en: on
tr: den

en: on:
tr: den:

en: register.
tr: kayıt ol.

en: registration.
tr: kayıt gereklidir.

en: replied to the forum topic:
tr: forum konusuna cevap yazdıt:

en: seconds.
tr: saniyedir.
