Mingle Forum - en to sv translation catalogue (334 entries)

en: About
sv: Om

en: About Mingle Forum
sv: Om Mingel Forum

en: Action
sv: Åtgärd

en: Activate
sv: Aktivera

en: Add Hex Color
sv: Lägg till Hex Color

en: Add category
sv: Lägg till Kategori

en: Add forum
sv: Lägg till forum

en: Add forum to
sv: Lägg till forum till

en: Add members
sv: Lägg till medlemmar

en: Add moderator
sv: Lägg till moderator

en: Add this topic to your email notifications?
sv: Lägg till detta ämne till din e-postuppdateringar?

en: Add users
sv: Lägg till användare

en: Administrator
sv: Administratör

en: Ads
sv: Reklam

en: Ads Option
sv: Reklam Inställningar

en: Ads saved successfully
sv: Reklamen sparades

en: Advanced
sv: Proffs

en: Allow others to view my profile?
sv: Tillåt andra att se min profil?

en: An error occured
sv: Ett fel uppstod

en: Are you sure you want to remove this?
sv: Är du säker att du vill ta bort detta?

en: Author
sv: Författare

en: Author:
sv: Författare:

en: Beginner
sv: Nybörjare

en: Below you can modify/add your own CSS
sv: Nedanför kan du ändra/lägga till den egen CSS

en: Between
sv: Mellan

en: Big Grin
sv: Stort Flin

en: Biographical Info:
sv: Biografi/Om:

en: Bold
sv: Fet

en: By user:
sv: Av:

en: Category
sv: Kategori

en: Category added successfully
sv: Kategori tillagd

en: Cheating, are we?
sv: Fuskar du?

en: Check
sv: Kontrollera

en: Check all
sv: Markera alla

en: Click to choose Forum(s) to  search
sv: Klicka för att välja Forum att genomsöka

en: Close
sv: Stäng

en: Closed topic
sv: Stängt ämne

en: Code
sv: Kod

en: Confused
sv: Förvirrad

en: Current Version:
sv: Aktuell version:

en: Currently moderating
sv: Modererar just nu

en: DETAILS:
sv: Detaljer

en: Database server:
sv: Databasservern:

en: Date format:
sv: Datumformat:

en: Date:
sv: Datum:

en: Default date:
sv: Standard datum:

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Topic
sv: Ta bort ämnet

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Post
sv: Redigera inlägg

en: Edit Profile
sv: Redigera profil

en: Edit User Group
sv: Redigera användragruppen

en: Edit category
sv: Redigera kategori

en: Edit forum
sv: Redigera forum

en: Edit forum options
sv: Redigera forumalternativ

en: Edit your forum options
sv: Redigera forumalternativ

en: Eek!
sv: EEk!!!!

en: Email
sv: E-post

en: Embed Google Map
sv: Bädda in Google Map

en: Embed YouTube Video
sv: Bädda in YouTube-video

en: Enable Area Above Branding
sv: Aktivera området ovanför Märkningen

en: Enable Area Above Breadcrumbs
sv: Aktivera området ovanför brödsmulorna

en: Enable Area Above Forum
sv: Aktivera området ovanför Forum

en: Enable Area Above Info Center
sv: Aktivera område ovanför Informationen

en: Enable Area Above Quick Reply Form
sv: Aktivera området ovanför Snabbsvars mallen

en: Enable Area Below First Post
sv: Aktivera området nedanför första inlägget

en: Enable Area Below Forum
sv: Aktivera området nedanför Forum

en: Enter Security Code: (required)
sv: Säkerhetskod (Obligatorisk):

en: Error
sv: Fel

en: Errors:
sv: Fel:

en: Feeds are disabled
sv: Flöden är avstängda

en: First
sv: Först

en: Forum Feed
sv: Forum Flöde

en: Forum Home
sv: Forum Hem

en: Forum Moved Down
sv: Flytta ner Forum

en: Forum Moved Up
sv: Flytta upp Forum

en: Forum Structure
sv: Forums Uppbyggnad

en: Forum Structure - Categories & Forums
sv: Forums Uppbyggnad - Kategorier & Ämnen

en: Forum Topic:
sv: Forumets ämne:

en: Forum Topics
sv: Forumämnen

en: Forum added successfully
sv: Forum tillagt

en: Forum updated successfully
sv: Forumet har uppdaterats

en: Forums Latest Activity
sv: Senaste forumaktivitet

en: Forums RSS
sv: RSS-flöden

en: Forums deleted:
sv: Forum raderade:

en: GD Library is not installed
sv: GD-biblioteket är inte installerat

en: Get More Skins
sv: Hämta fler skal

en: Global Moderator added successfully
sv: Global Moderator tillagd

en: Global moderator: (User can moderate all forums)
sv: Global moderator: (Medlemmen kan moderera alla forum)

en: Group Moved Down
sv: Flytta upp Grupp

en: Group Moved Up
sv: Flytta ner Grupp

en: Group updated successfully
sv: Gruppen har uppdaterats

en: Groups deleted:
sv: Grupper raderade:

en: Guest
sv: Gäst

en: HTML is allowed in all ad areas below
sv: HTML är godkända i alla reklam områden nedanför

en: Hot topic
sv: Hett ämne

en: How many items would you like to display?
sv: Hur många inlägg vill du visa?

en: IMPORTANT: As of version 1.0.03 the skins directory has been moved to /wp-content/mingle-forum-skins/
sv: Viktigt: Sedan version 1.0.03 är tema mappen flyttad till /wp-content/mingle-forum-skins/

en: IMPORTANT: Leave this option off if your permalinks are set to 'default'
sv: VIKTIGT: Lämna denna AV om dina permalänkar är satta till  'default'

en: If you have 'Registration required to post' above enabled, leave this off
sv: Om du har 'Måste vara medlem för att göra inlägg' aktiverat, lämmna denna AV

en: Image
sv: Bild

en: In Use
sv: Används

en: Inbox
sv: Inkorgen

en: Info Center
sv: InfoCenter

en: Installed version:
sv: Installerad versionen:

en: Italic
sv: Kursiv

en: Jabber/google Talk:
sv: Jabber/Google Talk:

en: Last
sv: Sist

en: Last post
sv: Senaste inlägget

en: Latest Member:
sv: Senaste medlemmen:

en: Latest Post by
sv: Senaste inlägg av

en: Link
sv: Länk

en: List
sv: Lista

en: List item
sv: Listobjekt

en: Log out
sv: Logga ut

en: Mad
sv: Arg

en: Mark All Read
sv: Markera alla som lästa

en: Member successfully removed.
sv: Medlem borttagen.

en: Members
sv: Medlemmar

en: Members of the checked User Groups have access to the forums in this category:
sv: Medlemmarna i  markerade användargrupper har tillgång till forumen i den här kategorin:

en: Message Age:
sv: Meddelandeålder:

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Mingle Forum
sv: Mingel Forum

en: Mingle Forum
sv: Mingel Forum

en: Mingle Forum - Options
sv: Mingel Forum>> Inställningar

en: Mingle Forum >> Categories and Forums
sv: Mingel Forum>> Kategorier och forum

en: Mingle Forum >> General Options
sv: Mingel Forum>> Allmänna alternativ

en: Mingle Forum >> Manage Moderators
sv: Mingel Forum>> Hantera Moderatorer

en: Mingle Forum >> Manage User Groups
sv: Mingel Forum>> Hantera användargrupper

en: Mingle Forum >> Skin options
sv: Mingel Forum>> Skalalternativ

en: Mingle Forum Ads >> options
sv: Mingel Forum Reklam>> Alternativ

en: Mingle Forum Skins:
sv: Mingel Forum Teman

en: Mingle Forum has one simple mission; to 'KEEP IT SIMPLE!' It was taken over from WP Forum and has been improved upon GREATLY. It now fully supports integration with or without the Mingle plugin (by Blair Williams). Also I want to give a big thanks to Eric Hamby for his previous work on the forum script.
sv: Mingel Forumet har ett enda syfte, att "Gör det enkelt!" Det togs över ifrån WP forumet och har förbättrats kraftigt. Det har nu fullt stöd för integration med Mingel-pluginet av Blair Williams och kan köras både med och utan detta. Heder åt Eric Hamby för hans tidigare arbete med Forumscriptet.

en: Mingle Forum version:
sv: Mingel Forum-version:

en: Moderator NOT removed.
sv: Moderator EJ borttagen.

en: Moderator added successfully
sv: Moderator tillagd

en: Moderator successfully removed.
sv: Moderator borttagen.

en: Moderator successfully saved.
sv: Moderator sparad.

en: Moderators
sv: Moderatorer

en: Moderators:
sv: Moderatorer:

en: Modify
sv: Ändra

en: Move Topic
sv: Flytta ämnet

en: My Profile
sv: Min profil

en: My profile
sv: Min profil

en: NOTE: If you do not know what this is for, leave it blank
sv: NOTERING: Om du inte vet vad detta är till för, lämmna det tomt

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: New Topic
sv: Nytt ämne

en: New Topics since last visit
sv: Nya ämnen sedan senaste besök

en: New User's Title:
sv: Titel för nya användare:

en: New post in forum:
sv: Nytt svar i Forum:

en: New posts
sv: Nya inlägg

en: New posts since last visit
sv: Nya inlägg sedan ditt senaste besök

en: New topics since your last visit
sv: Nya ämnen sedan ditt senaste besök

en: Newbie
sv: Mini

en: No members in this group
sv: Inga medlemmar i denna grupp

en: No moderators yet
sv: Inga moderatorer ännu

en: No new posts
sv: Inga nya inlägg

en: No such user
sv: Ingen användare med det namnet finns

en: No such user:
sv: Ingen användare med det namnet:

en: No topics yet
sv: Inga inlägg ännu

en: Normal topic
sv: Vanligt ämne

en: Notify Admin on new posts:
sv: Informera Administratören om nya inlägg:

en: Number of posts for Hot Topic:
sv: Antalet inlägg under hett ämne:

en: Number of posts for Very Hot Topic:
sv: Antalet inlägg under Mycket hett ämne:

en: Number of posts:
sv: Antal inlägg:

en: Number of threads:
sv: Antal trådar:

en: Number of users:
sv: Antal användare:

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: Option Input
sv: Alternativ inmatning

en: Option Name
sv: Alternativ Namn

en: Options
sv: Inställningar

en: Options successfully saved.
sv: Alternativen sparade.

en: Page loaded in:
sv: Sidan laddades på:

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Plugin Page:
sv: Plugin-sida:

en: Post
sv: Inlägg

en: Post Reply
sv: Svara

en: Post deleted
sv: Post raderad

en: Post new Topic
sv: Nytt ämne

en: Posted
sv: Tillagd

en: Posts deleted:
sv: Inlägg raderade:

en: Posts in
sv: Skapat i

en: Posts per page:
sv: Inlägg per sida:

en: Posts:
sv: Inlägg:

en: Posts:
sv: Inlägg:

en: Pro
sv: Proffs

en: Profile
sv: Profil

en: Profile Info
sv: Profilinfo

en: Quick Reply
sv: Snabbsvar:

en: Quote
sv: Citat

en: Quote from
sv: Citat från

en: RSS feed
sv: RSS-flöde

en: RSS-Feed
sv: RSS-flöde

en: Razz
sv: Glad

en: Re-open
sv: Lås upp

en: Re:
sv: Sv:

en: Registered:
sv: Registrerad:

en: Registration required to post:
sv: Registrering krävs för att skriva:

en: Relevance
sv: Relevans

en: Remember Me
sv: Kom ihåg mig

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove this topic from your email notifications?
sv: Ta bort detta ämne från dina e-postuppdateringar?

en: Replies
sv: Svar

en: Reply
sv: Svara

en: Reply Content:
sv: Svars innehåll:

en: Requires
sv: Kräver

en: Sad
sv: Ledsen

en: Save Options
sv: Spara inställningar

en: Save Post
sv: Spara inlägg

en: Save User Group
sv: Spara användargruppen

en: Save category
sv: Spara Kategori

en: Save forum
sv: Spara forum

en: Save group
sv: Spara grupp

en: Save options
sv: Spara alternativ

en: Save user group
sv: Spara användargrupp

en: Screenshot
sv: Skärmdump

en: Search
sv: Sök

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Search forums
sv: Sök i forumen

en: Security Code:
sv: Säkerhetskod:

en: Select User group
sv: Välj användargrupp

en: Select user
sv: Välj användare

en: Send Message
sv: Skicka meddelande

en: Show Avatars in the forum:
sv: Visa avatarer i forumet:

en: Show Forum Login Form:
sv: Visa Forumets Loggin mall:

en: Show new topics since your last visit
sv: Visa nya ämnen sedan ditt senaste besök

en: Show users Bio at the bottom of posts:
sv: Visa användarnas Profil info i slutet av inlägg:

en: Show/Hide Header
sv: Visa/Göm Menyn

en: Skin successfully activated.
sv: Skalet aktiverat.

en: Skins
sv: Tema

en: Smile
sv: Le

en: Sorry, but you don't have access to this forum
sv: Ledsen, men du har inte tillträde till forumet

en: Sorry. you don't have permission to post.
sv: Tyvärr, du har inte behörighet att skicka meddelanden.

en: Start Search
sv: Börja sökning

en: Started by
sv: Startad av

en: Statistic
sv: Statistik

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Sticky Topics
sv: Klistrade ämnen

en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: Subject
sv: Ämne

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Submit
sv: Skicka

en: Submit Quick Reply
sv: Skicka Snabbsvar

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Support Forum:
sv: Supportforum:

en: Surprised
sv: Överraskad

en: TOPIC CLOSED
sv: ÄMNE LÅST

en: There are no User Groups
sv: Det finns inga användargrupper

en: Threads deleted:
sv: Trådar raderade:

en: Threads per page:
sv: Trådar per sida:

en: Title to display in the sidebar:
sv: Titel som ska visas i sidomenyn:

en: Topic
sv: Ämne

en: Topic Title
sv: Ämnesrubrik

en: Topic:
sv: Ämne:

en: Topics Made by
sv: Ämne skapad av

en: Topics:
sv: Ämnen:

en: Total database size:
sv: Totalt databasstorlek:

en: Underline
sv: Understruken

en: Undo Sticky
sv: Ångra klistrad

en: Unsubscribe
sv: Avregistrera

en: Update
sv: Uppdatera

en: Use Captcha for unregistered users:
sv: Använd Captcha för oregistrerade användare:

en: Use Forum RSS:
sv: RSS-flöden

en: Use SEO friendly URLs:
sv: Använd SEO vänliga URLs:

en: User
sv: Användare

en: User Group successfully added.
sv: Användargruppen lades till.

en: User Group updated successfully
sv: Användargruppen har uppdaterats

en: User Group(s) successfully deleted.
sv: Användargruppen/ -grupperna har tagits bort.

en: User Groups
sv: Användargrupper

en: User Groups:
sv: Användargrupper:

en: User Level 1 Count:
sv: Antal användare på Nivå 1:

en: User Level 1 Title:
sv: Titel på Nivå 1-användare:

en: User Level 2 Count:
sv: Antal användare på Nivå 2:

en: User Level 2 Title:
sv: Titel på Nivå 2-användare:

en: User Level 3 Count:
sv: Antal användare på Nivå 3:

en: User Level 3 Title:
sv: Titel på Nivå 3-användare:

en: Username Display:
sv: Användarnamn:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Users added:
sv: Tillagda användare:

en: Value
sv: Värde

en: Very Hot topic
sv: Mycket hett ämne

en: View Topic Here:
sv: Visa rubrik här:

en: View profile
sv: Visa profil

en: Views
sv: Visningar

en: Warning
sv: Varning

en: Warnings:
sv: Varningar:

en: Website:
sv: Webbplats:

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome Guest, please login or
sv: Välkommen gäst, logga in eller

en: Welcome Guest, posting in this forum requires
sv: Välkommen Gäst. För att skriva i forumet krävs

en: Why did you change it?
sv: Varför då?

en: Wink
sv: Flört

en: You are logged in as:
sv: Du är inloggad som:

en: You have choosen a forum name that already exists in this group, please specify another
sv: Du har valt ett forumnamn som redan finns i den här gruppen. Vänligen ange ett annat

en: You have choosen a name that already exists in the database, please specify another
sv: Du har valt ett namn som redan finns i databasen, vänligen ange ett annat

en: You have email notifications for these topics:
sv: Du har fått meddelanden i dessa ämnen:

en: You have no subscriptions at this time
sv: Du har inga prenumeranter vi denna tidpunkt

en: You haven't specified any user to add:
sv: Du har inte angivit någon användare att lägga till:

en: You must choose a user group
sv: Du måste välja en användargrupp

en: You must enter a message
sv: Du måste skriva ett meddelande

en: You must enter a name
sv: Du måste ange ett namn

en: You must enter a subject
sv: Du måste ange ett ämne

en: You must select a category
sv: Du måste välja en kategori

en: You must select a user
sv: Du måste välja en användare

en: You must specify a forum name
sv: Du måste ange ett forumnamn

en: You must specify a group name
sv: Du måste ange ett gruppnamn

en: You must specify a name for the User Group
sv: Du måste ange ett namn för användargruppen

en: You must specify a user group name.
sv: Du måste ange ett namn på användargruppen.

en: Your last visit was:
sv: Ditt senaste besök var:

en: add new
sv: lägg till ny

en: added successfully
sv: lades till

en: and
sv: och

en: by
sv: av

en: by:
sv: av:

en: created the forum topic:
sv: skapade forumämnet:

en: css-value:
sv: css-värde:

en: days
sv: dagar

en: default
sv: standard

en: for date formatting.
sv: för datum formatering.

en: in
sv: i

en: is already in this group
sv: är redan medlem i gruppen

en: on
sv: på

en: on:
sv: på

en: register.
sv: registrera nytt konto.

en: registration.
sv: registrering.

en: replied to the forum topic:
sv: besvarade forumämnet:

en: seconds.
sv: sekunder.
