Mingle Forum - en to cs translation catalogue (333 entries)

en: AIM:
cs: ICQ:

en: About
cs: O fóru

en: About Mingle Forum
cs: O aplikaci

en: Action
cs: Akce

en: Activate
cs: Aktivovat

en: Add Hex Color
cs: Zadej Hex kód barvy

en: Add category
cs: Přidej kategorii

en: Add forum
cs: Přidej fórum

en: Add forum to
cs: Přidej fórum

en: Add members
cs: Přidej členy

en: Add moderator
cs: Přidej moderátora

en: Add this topic to your email notifications?
cs: Přidat toto téma na váše e-maiové upozornění?

en: Add users
cs: Přidej člena

en: Administrator
cs: Administrátor

en: Ads Option
cs: Nastavení příspěvků

en: Ads saved successfully
cs: Příspěvky přidány úspěšně

en: Advanced
cs: Zkušený uživatel

en: Allow others to view my profile?
cs: Zobrazit můj profil ostatním?

en: An error occured
cs: Došlo k chybě

en: Are you sure you want to remove this?
cs: Jste si jistý, že to chcete opravdu odstranit?

en: Author
cs: Autor

en: Author:
cs: Autor:

en: Beginner
cs: Začátečník

en: Below you can modify/add your own CSS
cs: Níže můžete modifikovat kód CSS nebo přidat svůj vlastní

en: Between
cs: Mezi

en: Big Grin
cs: Velký úsměv

en: Biographical Info:
cs: Info:

en: Bold
cs: Tučné

en: By user:
cs: Mezi členy:

en: Category
cs: Kategorie

en: Category added successfully
cs: Kategorie úspěšně vložena

en: Cheating, are we?
cs: Promluvme si.

en: Check
cs: Vybrat

en: Check all
cs: Vybrat vše

en: Click to choose Forum(s) to  search
cs: Vyber fórum k prohledávání

en: Close
cs: Zavřít

en: Closed topic
cs: Uzavřené téma

en: Code
cs: Kód

en: Confused
cs: Zmatený

en: Current Version:
cs: Současná verze:

en: Currently moderating
cs: Právě upravovaný

en: DETAILS:
cs: Detaily

en: Database server:
cs: Server databáze:

en: Date format:
cs: Formát data:

en: Date:
cs: Datum:

en: Default date:
cs: Výchozí datum:

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete Topic
cs: Vymaž téma

en: Description
cs: Popis

en: Description:
cs: Popis:

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit Post
cs: Uprav příspěvek

en: Edit Profile
cs: Uprav profil

en: Edit User Group
cs: Uprav skupinu

en: Edit category
cs: Uprav kategorii

en: Edit forum
cs: Uprav fórum

en: Edit forum options
cs: Upravit nastavení

en: Edit your forum options
cs: Upravte své nastavení fóra

en: Email
cs: E-mail

en: Embed YouTube Video
cs: Vložit YouTube Video

en: Enable Area Above Branding
cs: Povolit oblast nad značkou

en: Enable Area Above Forum
cs: Povolit oblast nad forem

en: Enable Area Above Info Center
cs: Povolit oblast nad centrem informací

en: Enable Area Above Quick Reply Form
cs: Povolit oblast nad formulářem rychlé odpovědi

en: Enable Area Below First Post
cs: Povolit oblast pod prvním příspěvkem

en: Enable Area Below Forum
cs: Povolit oblast pod forem

en: Enter Security Code: (required)
cs: Zadejte bezpečnostní kód: (vyžadováno)

en: Error
cs: Chyba

en: Errors:
cs: Chyby:

en: Feeds are disabled
cs: RSS je vypnuto

en: First
cs: První

en: Forum
cs: Fórum

en: Forum Feed
cs: Zdroj fóra

en: Forum Home
cs: Přehled fóra

en: Forum Moved Down
cs: Forum přesunuto níže

en: Forum Moved Up
cs: Forum přesunuto výše

en: Forum Structure
cs: Struktura fora

en: Forum Structure - Categories & Forums
cs: Mingle Forum >> Kategorie a Fora

en: Forum Topic:
cs: Téma:

en: Forum Topics
cs: Témata fóra

en: Forum added successfully
cs: Fórum úspěšně vloženo

en: Forum updated successfully
cs: Forum úspěšně upraveno

en: Forums Latest Activity
cs: Poslední aktivity na fóru

en: Forums RSS
cs: RSS fóra

en: Forums deleted:
cs: Smazaná fóra:

en: GD Library is not installed
cs: Knihovna GD není nainstalována

en: Get More Skins
cs: Stáhni víc motivů

en: Global Moderator added successfully
cs: Hlavní moderátor úspěšně přidán

en: Global moderator: (User can moderate all forums)
cs: Hlavní  moderátor: (Člen může moderovat všechna fora)

en: Group Moved Down
cs: Skupina přesunuta níže

en: Group Moved Up
cs: Skupina přesunuta výše

en: Group updated successfully
cs: Skupina úspěšně upravena

en: Groups deleted:
cs: Smazané skupiny:

en: Guest
cs: Host

en: HTML is allowed in all ad areas below
cs: Ve všech oblastech je povoleno HTML

en: Hot topic
cs: Horké téma

en: How many items would you like to display?
cs: Kolik položek chcete zobrazit?

en: IMPORTANT: As of version 1.0.03 the skins directory has been moved to /wp-content/mingle-forum-skins/
cs: Upozornění: Od verze 1.0.03 byl adresář skins přesunut do /wp-content/mingle-forum-skins/

en: IMPORTANT: Leave this option off if your permalinks are set to 'default'
cs: Důležité: Nechejte tuto možnost vypnutou, jestliže máte nastaveny trvalé odkazy na "základní"

en: If you have 'Registration required to post' above enabled, leave this off
cs: Jestliže máte horní položku "Pro možnost přidání příspěvku se zaregistrujte" zapnutou, pak nechte toto vypnuté

en: Image
cs: Obrázek

en: In Use
cs: Používán

en: Inbox
cs: Přijaté

en: Info Center
cs: Centrum informací

en: Installed version:
cs: Instalovaná verze:

en: Italic
cs: Zkosené

en: Last
cs: Poslední

en: Last post
cs: Poslední příspěvek

en: Latest Member:
cs: Poslední člen:

en: Latest Post by
cs: Poslední příspěvek od

en: Link
cs: Odkaz

en: List
cs: Seznam

en: List item
cs: Položka seznamu

en: Log out
cs: Odhlásit

en: Mad
cs: Šílený

en: Mark All Read
cs: Označ vše přečtené

en: Member successfully removed.
cs: Člen odstraněn úspěšně.

en: Members
cs: Členové

en: Members of the checked User Groups have access to the forums in this category:
cs: Členové vybraných skupin mají přístup k fórům v této kategorii:

en: Message Age:
cs: Stáří zprávy:

en: Message:
cs: Zpráva:

en: Mingle Forum
cs: Mingle Fórum

en: Mingle Forum - Options
cs: Mingle Forum - Nastavení

en: Mingle Forum >> Categories and Forums
cs: Mingle Forum >> Kategorie a Fóra

en: Mingle Forum >> General Options
cs: Mingle Forum >> Základní nastavení

en: Mingle Forum >> Manage Moderators
cs: Mingle Forum >> Správa moderátorů

en: Mingle Forum >> Manage User Groups
cs: Mingle Forum >> Spravuj skupiny uživatelů

en: Mingle Forum >> Skin options
cs: Mingle Forum >> Nastavení motivu

en: Mingle Forum Ads >> options
cs: Mingle Forum příspěvky >> Nastavení

en: Mingle Forum Skins:
cs: Mingle Forum skiny

en: Mingle Forum has one simple mission; to 'KEEP IT SIMPLE!' It was taken over from WP Forum and has been improved upon GREATLY. It now fully supports integration with or without the Mingle plugin (by Blair Williams). Also I want to give a big thanks to Eric Hamby for his previous work on the forum script.
cs: Mingle Forum má jediný jednoduchý úkol, a to 'Zůstat s úsměvem!'. Bylo přejato z WP Fora a bylo velmi vylepšeno. Nyní je nožno jej použít s a nebo i bez Mingle pluginu od Blaira Williamse. Také velmi děkujeme Ericu Hambymu, za jeho předešlou práci na skriptu fóra.

en: Mingle Forum version:
cs: Verze Mingle forum:

en: Moderator
cs: Moderátor

en: Moderator NOT removed.
cs: Moderátor NEBYL odebrán.

en: Moderator added successfully
cs: Moderátor úspěšně přidán

en: Moderator successfully removed.
cs: Moderátor úspěšně odebrán.

en: Moderator successfully saved.
cs: Moderátor úspěšně uložen.

en: Moderators
cs: Moderátoři

en: Moderators:
cs: Moderátoři:

en: Modify
cs: Uprav

en: Move Topic
cs: Přesuň téma

en: My Profile
cs: Můj profil

en: My profile
cs: Můj profil

en: NOTE: If you do not know what this is for, leave it blank
cs: Důležité: Jestli nevíš na cotohle je, tak na to nesahej

en: Name
cs: Jméno

en: Name:
cs: Jméno:

en: Neutral
cs: Neutrální

en: New Topic
cs: Nové téma

en: New Topics since last visit
cs: Nová témata od poslední návštěvy

en: New User's Title:
cs: Nováček:

en: New post in forum:
cs: Nový příspěvek ve foru:

en: New posts
cs: Nové příspěvky

en: New posts since last visit
cs: Nové příspěvky od poslední návštěvy

en: New topics since your last visit
cs: Nová témata od vaší poslední návštěvy

en: Newbie
cs: Nováček

en: No members in this group
cs: V této skupině nejso žádní členové.

en: No moderators yet
cs: Zatím bez moderátorů

en: No new posts
cs: Žádné nové téma

en: No such user
cs: Neznámý uživatel

en: No such user:
cs: Žádný takový uživatel:

en: No topics yet
cs: Zatím žádná témata

en: Normal topic
cs: Obyčejné téma

en: Notify Admin on new posts:
cs: Upozornit admina na nové téma:

en: Number of posts for Hot Topic:
cs: Počet příspěvků pro horké téma

en: Number of posts for Very Hot Topic:
cs: Počet příspěvků pro velmi horké téma

en: Number of posts:
cs: Počet příspěvků:

en: Number of threads:
cs: Počet vláken:

en: Number of users:
cs: Počet členů:

en: Off
cs: Vypnuto

en: On
cs: Zapnuto

en: Option Input
cs: Volba vstupu

en: Option Name
cs: Volba názvu

en: Options
cs: Nastavení

en: Options successfully saved.
cs: Nastavení úspěšně uloženo.

en: Page loaded in:
cs: Stránka načtena za

en: Pages:
cs: Stránky:

en: Password:
cs: Heslo:

en: Plugin Page:
cs: Stránka pluginu:

en: Position:
cs: Pozice:

en: Post
cs: Příspěvek

en: Post Reply
cs: Odpovědět

en: Post deleted
cs: Příspěvek smazán

en: Post new Topic
cs: Přidat nové téma

en: Posted
cs: Přidáno

en: Posts deleted:
cs: Smazané příspěvky:

en: Posts in
cs: Uveřejněno v

en: Posts per page:
cs: Příspěvků na stránku:

en: Posts:
cs: Příspěvků:

en: Posts:
cs: Příspěvky:

en: Profile
cs: Profil

en: Profile Info
cs: Info o profilu

en: Quick Reply
cs: Rychlá odpověď:

en: Quote
cs: Citovat

en: Quote from
cs: Citováno z

en: RSS feed
cs: RSS kanál

en: RSS-Feed
cs: RSS kanál

en: Re-open
cs: Znovu otevřít

en: Registered:
cs: Registrován:

en: Registration required to post:
cs: Přispívat mohou pouze registrovaní:

en: Relevance
cs: Relevantnost

en: Remember Me
cs: Pamatuj si mne

en: Remove
cs: Odstranit

en: Remove this topic from your email notifications?
cs: Odstranit toto téma z vašeho e-mailového upozornění?

en: Replies
cs: Odpovědí

en: Reply
cs: Odpověď

en: Reply Content:
cs: Obsah zprávy:

en: Requires
cs: Vyžaduje

en: Sad
cs: Smutný

en: Save Options
cs: Uložit nastavení

en: Save Post
cs: Ulož příspěvek

en: Save User Group
cs: Ulož skupinu

en: Save category
cs: Ulož kategorii

en: Save forum
cs: Ulož fórum

en: Save group
cs: Ulož skupinu

en: Save options
cs: Uložit nastavení

en: Save user group
cs: Ulož skupinu

en: Screenshot
cs: Náhled

en: Search
cs: Hledat

en: Search Results
cs: Výsledky hledání

en: Search for:
cs: Hledej:

en: Search forums
cs: Prohledej fóra

en: Security Code:
cs: Bezpečnostní kód:

en: Security code does not mach
cs: Bezpečnostní kód není správný

en: Select User group
cs: Vyber skupinu

en: Select user
cs: Vyber člena

en: Send Message
cs: Pošli zprávu

en: Show Avatars in the forum:
cs: Ukazuj Avatary ve fóru:

en: Show Forum Login Form:
cs: Zobraz přihlašovací formulář

en: Show new topics since your last visit
cs: Ukázat nová témata od poslední návštěvy

en: Show users Bio at the bottom of posts:
cs: Zobraz informace o uživateli pod příspěvkem

en: Show/Hide Header
cs: Zobraz/skryj hlavičku

en: Skin successfully activated.
cs: Motiv aktivován úspěšně.

en: Skins
cs: Vzhled

en: Smile
cs: Úsměv

en: Sorry, but you don't have access to this forum
cs: Je nám líto, ale nemáte přístup k tomuto fóru

en: Sorry. you don't have permission to post.
cs: Nemáte oprávnění přidat příspěvek.

en: Start Search
cs: Hledej

en: Started by
cs: Započato

en: Statistic
cs: Statistika

en: Status
cs: Stav

en: Sticky
cs: Důležité

en: Sticky Topics
cs: Důležitá témata

en: Strikethrough
cs: Přeškrtnuté

en: Subject
cs: Předmět

en: Subject:
cs: Předmět:

en: Submit
cs: Odeslat

en: Submit Quick Reply
cs: Odeslat:

en: Subscribe
cs: Odebírat

en: Summary
cs: Souhrn

en: Support Forum:
cs: Fórum podpory:

en: Surprised
cs: Překvapený

en: TOPIC CLOSED
cs: Téma bylo uzavřeno

en: There are no User Groups
cs: Zde nejsou žádné skupiny

en: Threads deleted:
cs: Smazaná vlákna:

en: Threads per page:
cs: Vláken na stránku:

en: Title to display in the sidebar:
cs: Název se zobrazí v postranním panelu:

en: Topic
cs: Téma

en: Topic Title
cs: Název příspěvku

en: Topic:
cs: Téma:

en: Topics Made by
cs: Vytvořil

en: Topics:
cs: Témata:

en: Total database size:
cs: Velikost databáze:

en: Underline
cs: Podtržení

en: Undo Sticky
cs: Odebrat důležité

en: Unsubscribe
cs: Zrušit odebírání

en: Update
cs: Aktuální

en: Use Captcha for unregistered users:
cs: Použít Captcha pro neregistrované uživatele

en: Use Forum RSS:
cs: RSS fóra

en: Use SEO friendly URLs:
cs: Použij URL vhodné k SEO

en: User
cs: Člen

en: User Group successfully added.
cs: Skupina úspěšně přidána.

en: User Group updated successfully
cs: Skupina úspěšně změněna

en: User Group(s) successfully deleted.
cs: Skupina uživatelů odstraněna úspěšně.

en: User Groups
cs: Skupiny uživatelů

en: User Groups:
cs: Skupiny:

en: User Level 1 Count:
cs: Uživatel 1. stupeň počet:

en: User Level 1 Title:
cs: Uživatel 1. stupeň:

en: User Level 2 Count:
cs: Uživatel 2. stupeň počet:

en: User Level 2 Title:
cs: Uživatel 2. stupeň:

en: User Level 3 Count:
cs: Uživatel 3. stupeň počet:

en: User Level 3 Title:
cs: Uživatel 3. stupeň:

en: Username Display:
cs: Uživatel:

en: Username:
cs: Uživatel:

en: Users added:
cs: Přidaní členové:

en: Value
cs: Hodnota

en: Version
cs: Verze

en: Version:
cs: Verze

en: Very Hot topic
cs: Velmi horké téma

en: View Topic Here:
cs: Nové téma

en: View profile
cs: Ukázat profil

en: Views
cs: Zhlédnutí

en: Warning
cs: Upozornění

en: Warnings:
cs: Upozornění:

en: Website:
cs: Web:

en: Welcome
cs: Vítejte

en: Welcome Guest, please login or
cs: Vítejte, přihlaste se prosím, nebo

en: Welcome Guest, posting in this forum requires
cs: Vítejte, zadání příspěvku v tomto fóru vyžaduje

en: Why did you change it?
cs: Proč se to změnilo?

en: Wink
cs: Mrkejte

en: You are logged in as:
cs: Jste přihlášen jako:

en: You have choosen a forum name that already exists in this group, please specify another
cs: Vybrali jste název fóra, které zde už existuje. Prosím vyberte jiné

en: You have choosen a name that already exists in the database, please specify another
cs: Vybrali jste si jméno, které již existuje v databázi, vyberte jiné

en: You have email notifications for these topics:
cs: Budete dostávat upozornění z těchto témat:

en: You haven't specified any user to add:
cs: Nezadali jste žádného uživatele k přidání:

en: You must choose a user group
cs: Musíte vybrat skupinu uživatelů

en: You must enter a message
cs: Musíte zadat zprávu

en: You must enter a name
cs: Musíte zadat jméno

en: You must enter a subject
cs: Musíte zadat předmět

en: You must select a category
cs: Musíte vybrat kategorii

en: You must select a user
cs: Musíte vybrat uživatele

en: You must specify a forum name
cs: Musíte upřesnit jméno fóra

en: You must specify a group name
cs: Musíte specifikovat jméno skupiny

en: You must specify a name for the User Group
cs: Musíte upřesnit jméno skupiny

en: You must specify a user group name.
cs: Musíte zadat uživatelské jméno skupiny.

en: Your last visit was:
cs: Tvá poslední návštěva:

en: add new
cs: Přidat

en: added successfully
cs: přidán úzpěšně

en: and
cs: a

en: by
cs: od

en: by:
cs: od:

en: created the forum topic:
cs: vytvořeno téma fóra:

en: css-value:
cs: css-hodnota:

en: days
cs: dny

en: default
cs: výchozí

en: for date formatting.
cs: pro formátování data.

en: in
cs: v

en: is already in this group
cs: už v této skupině existuje

en: on
cs: dne

en: on:
cs: dne:

en: register.
cs: se registrujte

en: registration.
cs: registraci.

en: replied to the forum topic:
cs: odpověděl na téma fóra:

en: seconds.
cs: vteřin.
